7 nejoblíbenějších espresso nápojů

3. 8. 2018 | Katka

Také občas tápete, co si v kavárně objednat za kávu? U espressa nezaváhá nikdo, ale co méně známé druhy jako Flat White nebo Long Black? Zjistili jsme za vás!

7 nejoblíbenějších espresso nápojů
Ohodnoťte stránku

Druhů kávy je tolik, že by jejich seznam mohl být skoro nekonečný. My vybrali 7 nejoblíbenějších nápojů, které nabízejí v prakticky každé kavárně. S naším průvodcem se tak při objednávání už neztratíte.

Chcete ochutnant naši kávu?

Zanechte nám zde svůj e-mail a my vám dáme vědět,
až se bude konat veřejná ochutnávka

Každý popsaný kávový nápoj v sobě vždy zahrnuje dávku espressa s různým poměrem vody a mléka. Je to právě poměr jednotlivých ingrediencí, který občas dokáže zákazníka kavárny zmást.

Espressošálek na espresso

Na začátek to nejznámější. Espresso je čistá esence kávy, pouze voda a kávová zrnka, žádné mléko. Proto je náročné na přípravu, každá chyba je okamžitě poznat. Při přípravě je třeba dodržovat správnou teplotu vody, tlak, dobu louhování, množství použité kávy, ale i hrubost namletí kávových zrn. Moderní kávovary si už naštěstí dokáží většinu parametrů pohlídat samy.

 

Macchiatoespresso macchiato

Macchiato je odvozeno od klasického espressa. Espresso samotné některým lidem nechutná, protože je na ně jeho chuť příliš výrazná až hořká. Do macchiata se ovšem na cremu přidává lžička horkého mléka, která chuť espressa zjemní. Můžete se setkat i variantou, kdy je klasický espresso šálek po okraj naplněn mléčnou pěnou.

 

Cappuccinocappuccino příprava

Pravděpodobně světově nejoblíbenější druh kávy. Díky přidanému mléku je jeho chuť jemnější než u espressa. Správné cappuccino má tři vrstvy – nejdříve přijde do šálku dávka espressa, na ni vrstva horkého mléka. Nakonec barista do šálku přidá mléčnou pěnu , která se často ještě zdobí kakaovým práškem nebo hoblinkami čokolády.

 

Caffè Lattelatte sklenice

Velmi podobné cappuccinu, ale nenajdete v něm tolik mléčné pěny. Základem caffè latte je pouze dávka espressa tři dávky horkého mléka. Je velmi populární díky své jemné chuti a často bývá dochucováno různými přísadami, např. oříškovým, skořicovým, karamelovým, kokosovým nebo vanilkovým aroma. Café latte údajně vzniklo jako varianta kávy pro děti.

 

Flat White káva flat white

Tento druh je typický pro Austrálii a Nový Zéland. Jeho příprava vlastně vychází z cappuccina, kterému je velmi podobný. Rozdíl je v dávce kávy, flat white typicky obsahuje dvě dávky espressa doplněné mléčnou pěnou a podává se ve vyšší skleničce namísto v šálku. U cappucina i flat white se často setkáte s obrázky nejrůznějších srdíček, tulipánů apod. Latte art propadlo už mnoho kávomilů a pořádají se v něm i mistrovství.

 

 

Caffè Americano a Long Black káva americano

Tyto dva druhy si pro svou podobnost zaslouží společné vysvětlení. V obou případech se jedná o dávku espressa s horkou vodou (poměr obvykle 1:5), rozdíl je ovšem v pořadí obou ingrediencí. Správná káva Americano se připravuje nalitím horké vody na espresso. Údajně takto pili kávu američtí vojáci za 2. světové války, aby jim káva déle vydržela, odtud jeho název.

Long Black se připravuje přesně obráceně, tedy nalitím espressa na horkou vodu. Při správné technice si espresso tvořící horní vrstvu nápoje částečně udrží svou cremu i chuť. Právě to jej od Americana odlišuje.

Všechny popsané druhy umí připravit moderní specializované kávovary, které lze pořídit i do domácnosti. Správně připravenou kávu si můžete dopřát i v práci, řešením je pronájem profesionálního kávovaru.

Vybrali jste si svou oblíbenou variantu? Pak při objednávce v kavárně už určitě nezaváháte 😊

7 nejoblíbenějších espresso nápojů
Ohodnoťte stránku

Autor: Katka
Sdílet:

Diskuze

Sledujte nás na Facebooku
Nejlepší káva
Caffè Montenero Aromatico
Caffè Montenero Brazil

Co musíte o kávě vědět?

Přejít na blog
Poptávkový formulář

Ozveme se vám do jednoho pracovního dne

GDPR complaint Jméno, email, telefon jsou nutné položky, pro následnou komunikaci s pověřenou osobou. Data nejsou poskytovány třetí straně