8 věcí, které jste o kávě určitě nevěděli

Káva je nedílnou součástí každého dne. Probouzí nás ráno v práci a večer se s ní rádi uvelebíme k oblíbené knížce. O rozdílu mezi arabikou a robustou určitě víte a ani objednávka v kavárně vás jistě nerozhodí. Slyšeli jste ale už, že kávu prý objevil pasáček koz anebo že zaplatila brazilským atletům cestu na olympiádu?

Káva - Coffee Experts - řešení kávy pro firmy

1) Káva je ovoce

Kávovník je stálozelený keř či menší strom, na kterém rostou červené nebo zelené bobulky. Právě ty ukrývají jadérka, které pak nazýváme kávovými zrnky a dále zpracováváme. Chuť čerstvé kávové bobulky je sladká, až medová.

2) Za jejím objevením stojí pasáček koz

Říká se, že jistý etiopský pasáček si jednoho dne všiml, jak jsou jeho kozí svěřenkyně po červených bobulkách živé a plné energie. Odnesl bobulky k místním mnichům, kteří plody nejprve prohlásili za ďábelské a vhodili je do ohně. Kávová zrnka se ale v oharcích nádherně rozvoněla a mniši je postupně vzali na milost. Zvlášť když zjistili, že díky nim vydrží na modlitbách celou noc.

3) Bach napsal o kávě kantátu

Johanna Sebastiana Bacha má většina z nás zafixovaného jako autora duchovní hudby. I on ale uměl zahrát na veselou notu, např. ve zmíněné Kantátě o kávě (pův. název Schweigt stille, plaudert nicht). V libretu otec marně vyčítá své dceři, že pije příliš mnoho kávy. Ani pod pohrůžkou zákazu vdavek se jí dívka nedokáže vzdát a raději všem nápadníkům oznámí, že si vezme pouze toho, který jí v pití kávy nebude nijak bránit.

4) Káva umožnila brazilským atletům účast na OH

Na Letní olympijské hry v Los Angeles se v roce 1932 kvalifikovalo 69 brazilských atletů, Brazílie ale neměla na jejich cestu peníze. Vypravila proto loď plnou kávy, na kterou nalodila i atlety, kteří ji cestou do Los Angeles v přístavech postupně prodávali. Cestu na olympiádu si nakonec úspěšně zaplatili.

5) První webkamera na světě sledovala právě kávu

První webkamera na světě měla mimořádně důležitý úkol – pracovníci Cambridgeské univerzity na ní mohli sledovat, kolik kávy je v konvičce v místnosti vedle laboratoří. Pokud byla prázdná, ušetřilo jim to cestu. Legendární webkamera, která v místnosti Trojan Room hlídala hladinu kávy, vysílala celých deset let (1991–2001).

6) Původně se káva nepila, ale žvýkala

Historikové tvrdí, že první africké kmeny kávu žvýkali společně s živočišným tukem (můžete to brát jako prastarou formu energetické žvýkačky). V podobě nápoje se káva začala konzumovat teprve koncem prvního tisíciletí.

7) V minulosti ji někteří vládci zakazovali

Například Fridrich II. Veliký se obával, že káva ohrozí spotřebu pruského národního nápoje – piva. V roce 1777 vydal proto nařízení, které občanům doporučovalo ke snídani pít pivo namísto kávy. Ještě radikálnější bylo Švédsko, které kávu v roce 1746 pro jistotu zakázalo úplně. Údajně totiž v lidech akorát podněcovala radikální smýšlení.

8) Cappuccino nese název po mnišském řádu

Podle cappuccina poznáš kapucína. Cappuccino totiž jméno dostalo díky své barvě, která připomínala právě oděv kapucínů. Původně hanlivé označení řádu, které odkazovalo na jejich dlouhou a úzkou kapuci, udělalo docela překvapivou kariéru, nemyslíte?

Doporučujeme další články: