Jak správně čistit kávovar

18. 9. 2019 | Katka

Stalo se vám, že jste si pořídili nový kávovar, byli z něj nadšení, ale po měsíci či dvou začala káva chutnat hrozně? Příčinou může být zanedbání čistoty kávovaru. Nestačí ho jen zvenčí omést od prachu, i jeho vnitřek si zaslouží pravidelnou a pečlivou očistu. Ostatně, ze špinavého hrnečku byste kávu také pít nechtěli.

Jak správně čistit kávovar
2.5 (50%) 2

                 

Zajišťujeme servis a čištění automatických kávovarů Schaerer a WMF po celé ČR, na Slovensku a v Polsku.
Prodáváme originální příslušenství a čisticí prostředky ke kávovarům.

Chcete ochutnant naši kávu?

Zanechte nám zde svůj e-mail a my vám dáme vědět,
až se bude konat veřejná ochutnávka

Chci opravit kávovar

4 důvody, proč čistit kávovar
Co všechno je potřeba vyčistit
Jaký čistič použít
Shrnutí

4 důvody, proč čistit kávovar

Velká „pákovka“ v kavárně, která připraví za den stovky šálků, má samozřejmě mnohem náročnější standard údržby než kapslový kávovar, který máte doma v kuchyni. Při zanedbaném čištění ale budou oba kávovary trápit ty samé problémy.

Zbytečně vysoká spotřeba energie
Vodní kámen je nepřítel všech přístrojů, které používají vodu. S oblibou se usazuje hlavně na topných tělesech a snižuje tím rychlost ohřevu vody. Kávovar pak na svůj provoz potřebuje víc energie, než je nutné.

Zkrácení životnosti
I tu má vodní kámen na svědomí. Bílý povlak vodního kamene nejenže snižuje účinnost ohřevu, ale zbytečně namáhá všechny vnitřní součásti kávovaru.

Pachuť v kávě
Chuť kávy mohou ovlivnit připálené kousky kávových zrnek, žluklé zbytkové oleje, kazící se zbytky mléka z mléčné trysky i vápenaté usazeniny z vody.

Ucpané trysky na mléko
Usazené zbytky mléka zhoršují průchodnost trysek a mohou je ucpat úplně. Nemluvě o tom, že se v nich s oblibou množí ne úplně přátelské bakterie.

Co všechno je tedy potřeba vyčistit?

Úplné vyčištění kávovaru zahrnuje jeho odvápnění, odmaštění kávové cesty, vyčištění zásobníků na zrnkovou kávu a dezinfekci mléčné cesty.

Odvápnění kávovaru je vhodné provádět nejméně dvakrát ročně, ideálně jednou za tři měsíce. Automatické kávovary se s odvápněním připomenou samy, na čištění mají speciální program.

Tzv. čištění kávové cesty znamená zbavit hlavu kávovaru mastnoty. Nezapomínejte, že espresso je směsí vody a aromatických olejů. Hlava kávovaru se jimi postupem času zanáší a jejich žluknutí umí s chutí kávy pěkně zamávat.

Pozornost si zaslouží také zásobníky na kávu, které vytírejte čistou utěrkou. Čas od času je umyjte čisticím prostředkem doporučeným výrobcem. Vyhněte se mytí v myčce na nádobí, klasické mycí prostředky by mohly povrch zásobníků poškodit.

Mléčné trysky jsou na čistotu nejnáchylnější. Zbytky mléka by je mohly zacpat, a navíc se v nich rády množí bakterie. U automatických kávovarů propláchněte hadičky vedoucí mléko a trysku každý den horkou vodou. Pokud mléko šleháte ručně pomocí parní trysky, nikdy ji po dokončení přípravy mléčné pěny nezapomeňte naprázdno odstříknout.

                                                             

                                       Čisticí tablety do kávovaru                                                 Odvápňovač

Jaký čistič kávovarů použít?

Na trhu existuje spousta čističů, ve kterých může být těžké se zorientovat. Nejdůležitější rada proto zní – vždy používejte pouze ten, který doporučuje výrobce! Nevhodným čističem byste svůj kávovar mohli poškodit nebo v nejhorším případě úplně zničit.

Čističe a odvápňovače mohou být ve formě tablety, prášku nebo roztoku. Pro čištění pákových kávovarů se nejčastěji používá práškový čistič, který s vodou vytváří pěnivý roztok, do kterého ponoříte páku i sítko a necháte působit.

Pěnivý prášek není vhodný pro automatické kávovary, tlak pěny by totiž mohl poškodit vnitřní komponenty (hlavně těsnění). Pro čištění automatického kávovaru proto vždy používejte tabletu doporučenou výrobcem. Čisticí tablety do kávovaru se od sebe liší svou velikostí a gramáží, nelze je použít na jakýkoliv kávovar.

Zaručené „babské rady“ radí použít na odvápnění ocet. Možná vám to funguje doma na koupelnové dlaždičky, na čištění kávovaru ale ocet určitě nikdy nepoužívejte! Pro citlivý vnitřek přístroje je kyselina octová příliš agresivní, nemluvě o octovém zápachu, který byste v kávě cítili ještě dlouho poté. Odvápňovače kávovarů se od sebe liší svým složením, proto si předem zjistěte, který je pro vás kávovar vhodný.

Shrnutí

Starat se o kávovar není velká věda, nejdůležitější je čistit ho pravidelně. Odmění se vám dlouhou výdrží a vynikající kvalitou připravované kávy.

Denně
– otřete zvenku trysky vlhkým měkkým hadříkem
– parní trysku naprázdno odstříkněte (ideálně ale po každém použití)
– mléčnou cestu propláchněte horkou vodou
– vymyjte zásobníky vody
– vyprázdněte a omyjte odkapávací misku a odpadní nádobu na sedlinu

Týdně
– použijte přípravek pro dezinfekci mléčného systému
– vymyjte zásobníky na kávy

Jednou za tři měsíce
– odvápněte kávovar dle doporučení výrobce
– odmastěte kávovou cestu pomocí speciálního čističe doporučeného výrobcem

Pokud chcete čištění kávovaru raději svěřit profesionálům, můžete se obrátit na naši bezplatnou linku 800 100 463. Servisujeme kávovary značek WMF, Schaerer a Bravilor.

Jak správně čistit kávovar
2.5 (50%) 2

Autor: Katka
Sdílet:

Okomentujte článek v diskuzi!

Sledujte nás na Facebooku
Nejlepší káva
Caffè Montenero Dolce
Caffè Montenero Alegría

Co musíte o kávě vědět?

Přejít na blog
Poptávkový formulář
Do penzionu, hotelu nebo kavárny Vám kávovar rádi prodáme a poskytneme servis. Pronájem kávovaru a dodávku kávy zajišťujeme pouze pro kanceláře.
29, 47

Ozveme se vám do jednoho pracovního dne

GDPR complaint Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Jméno, e-mail a telefon jsou nutné položky pro následnou komunikaci s kontaktní osobou. Data neposkytujeme žádné třetí straně.