káva s mlékem recept

Káva s mlékem nebo mléko s kávou?

30. 8. 2018 | Katka

Většina z nás si kávu vychutnává s mlékem, její chuť je pak totiž jemnější, a navíc nám déle vydrží (takové espresso je za dva doušky pryč). Umíte si ale v kavárně objednat kávu podle svého přání, aniž byste zmátli číšníka?

Káva s mlékem nebo mléko s kávou?
4.1 (82.86%) 7

Ačkoliv je espresso kávová „ikona“, pro spoustu lidí je jeho chuť příliš hořká. Příprava kávy s mlékem je tedy vhodnou variantou pro ty, kteří vyhledávají jemnější chuť. Takových nápojů existuje více druhů a liší se především poměrem mléka a kávy. Některé už jsou spíše mlékem s příchutí kávy, ale na popularitě jim to nijak neubírá. Shrnuli jsme pro vás rozdíly mezi nejznámějšími nápoji – v čem se liší cappuccino, caffè latte, cafe au lait a espresso macchiato?

Chcete ochutnant naši kávu?

Zanechte nám zde svůj e-mail a my vám dáme vědět,
až se bude konat veřejná ochutnávka

Cappuccino

Cappuccino se připravuje z jedné dávky espressa a horkého mléka do šálku o objemu 150–180 ml. Původní cappuccino má tři vrstvy, a to espresso, horké mléko a našlehanou pěnu. V současnosti se mléko často šlehá do mikropěny, která tvoří jen jednu vrstvu. Další variantou cappuccina je flat white, což jsou dvě dávky espressa s mikropěnou ve skleničce o objemu cca 160 ml.

Cappuccino tak, jak jej známe dnes, vzniklo v Itálii. To není nijak překvapivé, protože základem nápoje je dávka espressa, které vymysleli právě Italové. Název je ale mnohem starší a pochází z němčiny. V 18. století se ve Vídni začala připravovat káva se šlehačkou a cukrem. Svou barvou připomínala roucho bratrů řádu Kapucínů, od toho tedy pojmenování Kapuziner.

Současnou podobu dostalo cappuccino v 50. letech 20. století s rozšířením přístrojů na přípravu espressa. Velké popularitě se cappuccino těší ve Velké Británii, kde se dokonce rozšířilo dříve než espresso jako takové. Zajímavé je, že na území bývalého Rakouska-Uherska se cappuccino stále občas připravuje se šlehačkou namísto s napěněným mlékem.

šálek na cappuccino

Caffè latte

Od cappuccina se liší především svým objemem. Caffè latte se totiž připravuje do šálku o objemu 280–330 ml a má nižší vrstvu mléčné pěny. Čím dál větší popularitu má tzv. latte art, zdobení výsledného nápoje obrázkem vytvořeným mlékem. Na povrchu pěny lze vytvořit rozličné rozety, květiny, srdíčka a další geometrické tvary.

Jeho variantou je caffè latte macchiato, které dostanete ve vysoké sklenici o objemu větším než 250 ml. Liší se způsobem přípravy, do sklenice se totiž nejdřív nalije napěněné mléko a až poté, co se od mléka oddělí vrstva mléčné pěny, se nalévá dávka espressa. Vytvoří se tím tři vrstvy, které ve vysoké sklenici pěkně vyniknou.

Caffè latte údajně vzniklo jako slabá varianta pro děti, kdy se do sklenice horkého mléka přidalo malé množství kávy. Druhým vysvětlením je prostě fakt, že zákazníci do svého cappuccina žádali více mléka. Ať už je to jak chce, připravte se, že v různých částech světa se podoba caffè latte může lišit. V Itálii se připravuje ke snídani, káva se uvaří v moka konvičce a poté nalije do horkého mléka. V ostatních zemích se standardně připravuje z dávky espressa. Pokud si objednáte caffè latte v Americe, pravděpodobně bude silně oslazené a s příchutí skořice, čokolády, ořechů apod.

Cafe au lait

Zdá se být tím samým nápojem jako caffè latte, ale nenechte se zmást – cafe au lait se nepřipravuje z dávky espressa, ale z filtrované kávy dolité mlékem v poměru 1:1. Tento nápoj pochází z Francie, kde se typicky podává během snídaně. Rozdíl je i v servírování, cafe au lait se typicky podává v silnostěnné misce bez ouška, a ne v šálku.

Ve Skandinávii může být toto označení trochu matoucí, protože někde po objednání dostanete právě caffè latte. Je proto lepší se číšníka raději optat, jaký nápoj pod tímto názvem servírují.

latte art

Espresso macchiato

I to by se dalo považovat za variantu kávy s mlékem, byť mléka je v něm skutečně poskrovnu. V původní verzi se do klasické 30 ml dávky espressa opatrně vloží lžička mléčné pěny. Ta na povrchu cremy vytvoří jakýsi „flek“ (což je také význam italského slova macchiato, tj. skvrnitý). V modernější úpravě se na espresso přidává vrstva mikropěny. I espresso macchiato se dá ozdobit latte artem, ale to už je jen ta pověstná třešinka na dortu.

Je káva s mlékem škodlivá?

Vliv kávy na naše zdraví je poměrně hodně diskutované téma. Škodlivost kávy s mlékem ale vědecky nijak podložená není. Problematická je jedině vyšší kalorická hodnota takového nápoje. Mléčná pěna se totiž nejlépe šlehá z plnotučného mléka, navíc většina z nás si ke kávě ráda dopřeje nějaký ten zákusek nebo sušenku. Kdo si mléčnou kávu navrch osladí, má přísun kalorické bomby jistý. Dát si espresso macchiato je tedy úplně v pořádku, ani občasné latte vám zdraví nezničí. Není ale v pořádku vypít jich pět denně.

 

Šálek kávy s mlékem je ideální na klábosení s přáteli anebo pro povzbuzení během pracovního dne. Nejsnazším řešením je pronájem profesionálního kávovaru do kanceláře, který dokáže všechny tyto nápoje připravit sám a ušetří vám odbíhání do kavárny 😊

Nezapomínejte, že čím kvalitnější vstupní surovina, tím lepší výsledný šálek. Proto si pořiďte pořádnou zrnkovou kávu, žádnou komoditu ze supermarketu s neznámým chuťovým profilem a datem pražení. Nejste si jistí, jakou kávu do kávovaru vybrat? Podívejte se na naše tipy, které vám výběr usnadní.

Pokud nejste zastánci „ředění“ kávy mlékem, nevlastníte espresso kávovar nebo máte prostě jen experimentátorského ducha, zkuste některou z alternativních příprav kávy (např. french press či moka konvičku).

Káva s mlékem nebo mléko s kávou?
4.1 (82.86%) 7

Autor: Katka
Sdílet:

Okomentujte článek v diskuzi!

Sledujte nás na Facebooku
Nejlepší káva
Caffè Diemme Romeo
Kvalitní čerstvá káva
Caffè Montenero Passione

Co musíte o kávě vědět?

Přejít na blog
Poptávkový formulář
Do penzionů, hotelů a kaváren kávovary prodáváme, pronájem jen do kanceláří.
27, 25

Ozveme se vám do jednoho pracovního dne

GDPR complaint Jméno, email, telefon jsou nutné položky, pro následnou komunikaci s pověřenou osobou. Data nejsou poskytovány třetí straně