Snadné recepty na přípravu domácí ledové kávy

24. 5. 2019 | Katka

Ledová káva je v letních měsících vítanou záchranou od vedra. Nadchne vás hlavně nekonečnou paletou možností přípravy. Už dávno neplatí, že do hrnku kávy jen tak hodíte pár kostek ledu a je to. Na výběr máte spoustu sofistikovaných variant, od cold brew až po kávovo-zmrzlinové drinky. Tak vzhůru ochutnávat!

Snadné recepty na přípravu domácí ledové kávy
4.7 (93.33%) 3

Připravili jsme si pro vás průvodce světem ledové kávy. Jako poučení kávomilové jistě už dávno víte, že z kávových zrnek můžete získat rozličné chutě. Lze si hrát s hrubostí mletí i různými způsoby filtrování. Nyní své umění povýšíte o další stupeň výš a proniknete s námi do tajů přípravy ledové kávy.

Chcete ochutnant naši kávu?

Zanechte nám zde svůj e-mail a my vám dáme vědět,
až se bude konat veřejná ochutnávka

Klasická ledová káva

Café mazagran

Cold Brew

Frappé

Affogato

Klasická ledová káva

Pokud se budete držet představy, že ledová káva = prostě nějaká káva + kostky ledu, ochudíte se o obrovskou škálu nových chutí. Rozhodně tím ale nechceme říct, že dát si do kávy led je špatná věc. Má to zkrátka své výhody i nevýhody.

Když je káva horká, mnohem snáze v ní rozpustíte svůj oblíbený ochucený sirup nebo cukr. Chladit kávu kostkami ledu ale už moc dobré řešení není. V horkém nápoji se led začne rychle rozpouštět a výsledná chuť je zředěná, až vodová (tento nešvar lze elegantně vyřešit ledovými kostkami z cold brew, viz níže).

Pramáti ledové kávy: alžírská café mazagran

Koho jako prvního napadlo pít kávu vychlazenou, asi nikdy nezjistíme. Za předchůdce ledové kávy je často považována café mazagran. Jedná se o slazenou ledovou kávu, kterou si údajně zamilovali francouzští vojáci při obléhání pevnosti Mazagran během dobývání Alžírska v letech 1830–1847. V současné době je nejvíce populární v Portugalsku.

Příprava

Mazagran se obvykle servíruje ve vysoké úzké sklenici. Buď si připravte espresso a dolijte jej ledovou vodou, anebo uvařte šálek filtrované kávy a nechte vychladit. Oslaďte třtinovým cukrem, doplňte kostkami ledu a ozdobte citronem.

Stejně jako u jiných receptů, nebojte se experimentovat! Pokud si potrpíte na výraznější chuť, nebojte se do kávy vymačkat citronovou šťávu. Milovníci bublinek mohou espresso dolít vychlazenou perlivou vodou. A až vás popadne nálada na něco ostřejšího, přidejte trošku rumu nebo brandy.

recept na ledovou kávu

Cold Brew

Čím dál oblíbenější varianta ledové kávy, kterou si velice snadno připravíte i doma. Stačí namlít zrnkovou kávu, nechat ji několik hodin louhovat ve studené vodě, scedit a vynikající ledové osvěžení je na světě!

Kdo si rád vyhraje s přípravou kávy ve french pressu, bude ve svém živlu. Zkuste experimentovat s různou hrubostí mletí a dobou louhování, díky cold brew objevíte zcela nové chuťové zážitky. Tím, že celá příprava probíhá zastudena, získá káva mnohem jemnější chuť a výrazně nižší aciditu, obsahuje i méně kofeinu. To ocení hlavně lidé s citlivějším zažíváním, kterým silná káva nedělá dobře.

Jemná chuť vám umožní objevit různá další aromata, která si v sobě kávová zrnka nesou. Vyzkoušejte třeba brazilskou kávu s tóny čokolády a oříšků, kolumbijskou kávu s náznakem citrusů anebo kávu s květinovo-ovocným aroma.

Příprava

Doporučujeme použít french press, protože v něm kávu snadno přefiltrujete. Pokud french press nemáte, postačí i obyčejná zavařovací sklenice s plátýnkem místo filtru. Důležité je, aby se vám nádoba vešla do lednice.

Na 1 litr vody použijte cca 100 g hrubě mleté kávy. „Cca“ proto, že cold brew chutná každému jinak a svůj oblíbený poměr vody a kávy je potřeba nejprve vychytat. Některé recepty radí použít 80 g, jiné i 140 g mleté kávy na 1 litr vody.

Mletou kávu zalijte studenou vodou, nádobu uzavřete potravinovou fólií a dejte do ledničky. Doba louhování je dalším bodem, ve kterém se recepty rozchází. Určitě vydržte čekat alespoň 11 či 12 hodin. Čím trpělivější budete, tím bude výsledná chuť intenzivnější.

S hotovým cold brew naložte, jak jen vás napadne. Popíjejte zředěné vodou, zamrazte jako ledové kávové kostky, využijte jako základ pro kávovou zmrzlinu nebo karamel… zkrátka zkoušejte a testujte!

jak připravit frappé

Frappé

Kdo navštívil Řecko, jistě ochutnal jejich legendární frappé. Jako spousta skvělých nápadů, i frappé vzniklo vlastně náhodou, a to v roce 1957 na mezinárodním gastronomickém veletrhu v Soluni. Zaměstnanec Nestlé si chtěl o přestávce uvařit instantní kávu, narazil ale na problém – neměl horkou vodu. Nasypal proto instantní kávu do šejkru, zalil vodou, přidal pár kostek ledu a frappé bylo na světě.

Příprava

Do šejkru nasypte 2 lžičky instantní kávy (nebo nalijte hotové espresso), 2 lžičky cukru* a asi 10 lžic studené vody. Vydržte třepat alespoň půl minuty, dokud nevznikne hustá pěna. Suroviny můžete také rozmixovat, pěna bude ještě krémovější.

Do vysoké sklenice nasypte kostky ledu a zalijte kávovou pěnou. Dolijte studenou vodou anebo mlékem (popř. mléčnou pěnou).

*Pozor: je to právě cukr, co pomáhá vytvořit pevnou pěnu. Když ho vynecháte, můžete mixovat sebevíc, ale pěna stejně nebude taková, jak byste si přáli.

 

Kávovar na ledovou kávu Schaerer Coffee Soul

Dopřejte si chladivé osvěžení kdykoliv během pracovního dne

 

 

Affogato

Tady už se od nápoje přesouváme spíš k dezertu. Affogato v italštině znamená „ponořený“, takže nikoho nepřekvapí, že se jedná o kopeček smetanové zmrzliny ponořený v espressu.

Příprava

Do předem vychlazené malé misky nebo skleničky dejte kopeček smetanové zmrzliny. Jakou chuť si dopřejete, necháme na vás (nám se nejvíce osvědčila vanilková). Do skleničky se zmrzlinou připravte espresso a podávejte.

affogato káva se zmrzlinou

 

Máte svůj vlastní zaručený recept, jak si vychutnat kávu zastudena? Podělte se o něj s námi v komentářích 🙂

Snadné recepty na přípravu domácí ledové kávy
4.7 (93.33%) 3

Autor: Katka
Sdílet:

Okomentujte článek v diskuzi!

Sledujte nás na Facebooku
Nejlepší káva
italská zrnková káva
Caffè Montenero Aromatico
Caffè Diemme Chiapas Mexico

Co musíte o kávě vědět?

Přejít na blog
Poptávkový formulář
Do penzionu, hotelu nebo kavárny Vám kávovar rádi prodáme a poskytneme servis. Pronájem kávovaru a dodávku kávy zajišťujeme pouze pro kanceláře.
7, 26

Ozveme se vám do jednoho pracovního dne

GDPR complaint Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Jméno, e-mail a telefon jsou nutné položky pro následnou komunikaci s kontaktní osobou. Data neposkytujeme žádné třetí straně.